Toruń - Fotograficzne pejzaże. galeriamarcel.pl

Przejdź do treści

Menu główne:Toruń


    Niemal osiemsetletni Toruń jest jednym z kilku miast, które jako pierwsze na obecnych ziemiach polskich uzyskały prawa miejskie. Oto miasto słynące z niezwykłych zabytków uznanych przez UNESCO za kulturowe dziedzictwo ludzkości, a także burzliwej i jakże bogatej historii oraz – a może przede wszystkim – znane z powodu Mikołaja Kopernika i pierników.
Na Rynku Staromiejskim i Nowomiejskim

    Stare Miasto, a zwłaszcza jego południowa część jest najstarszą częścią Torunia.
Tutaj znajdują się jedne z najwspanialszych zabytków.
W porównaniu ze wspaniałymi zabytkami Starego Miasta toruńskie Nowe Miasto wydaje się nieco skromniejsze.
Katedra Świętojańska

    Jednym z najstarszych kościołów dawnego państwa krzyżackiego jest parafialny kościół staromiejski pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stanowi on pomnik świetności miasta i skarbnicę dzieł sztuki. Jest jednym z największych kościołów w Polsce. Budowa jego trwała ponad 200 lat. Ciekawostką historyczną katedry są pamiątki kopernikowskie, m.in.  wczesnogotycka chrzcielnica, przy której został ochrzczony.

Spacer nad Wisłą

    
Kościół Świętego Jakuba

    Perełką Nowego Miasta jest stojący w narożniku Rynku i górujący nad Nowym Miastem kościół św. Jakuba fundowany przez Krzyżaków, zbudowany w pierwszej połowie XIV w. i zaliczany do najcenniejszych i najciekawszych osiągnięć architektonicznych.


Spacer wokół toruńskich murów obronnych

    Pozostałości murów obronnych stanowią początek najdłuższego ocalałego ich odcinka.
Ciągną się na południe i dalej wzdłuż Wisły.
Toruńskie mury obronne są najstarszymi w Polsce.
Kościół Mariacki

    Stojąc w narożniku Rynku Starego Miasta uwagę zwraca monumentalna i potężna bryła pofranciszkańskiego Kościoła Mariackiego. Kościół zgodnie z regułami żebraczego zakonu franciszkańskiego nie posiada głównej wieży, a jedynie trzy małe sygnaturki. Jest jednym z trzech największych gotyckich kościołów w południowej Polsce.
Ruiny Zamku Krzyżackiego

    Ruiny zamku krzyżackiego są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej wartowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Wybudowany w Toruniu zamek był bazą wypadową do podboju Prusów i tworzenia na ich terenie potężnego państwa zakonnego.
W XIII w. do budowy zamku Krzyżacy wykorzystali istniejącą tu wcześniej słowiańską osadę. Zamek został zdobyty przez mieszczan Starego Miasta i częściowo zniszczony w 1454 r.
podczas powstania zbrojnego przeciw Zakonowi. Było to przyczyną wybuchu polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej.Toruń nocą

Toruński Park Etnograficzny

    Położenie toruńskiego Parku Etnograficznego w samym centrum miasta jest doskonałą atrakcją turystyczną.


<  Panorama Toruńskiej Starówki. Widok z brzegu Wisły.  >
(Jeden z Siedmiu Cudów Polski)

<  Panorama Toruńskiej Starówki. Widok z wieży Miejskego Ratusza w kierunku Wisły.  >

Info na podstawie przewodnika Toruń. Mały przewodnik po Starym Mieście wydawnicta PTTK

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego