Toruń cz.4

Niemal osiemsetletni Toruń jest jednym z kilku miast, które jako pierwsze na obecnych ziemiach polskich uzyskały prawa miejskie. Oto miasto słynące z niezwykłych zabytków uznanych przez UNESCO za kulturowe dziedzictwo ludzkości, a także burzliwej i jakże bogatej historii oraz – a może przede wszystkim – znane z powodu Mikołaja Kopernika i pierników.

Katedra Świętojańska.

Jednym z najstarszych kościołów dawnego państwa krzyżackiego jest parafialny kościół staromiejski pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stanowi on pomnik świetności miasta i skarbnicę dzieł sztuki. Jest jednym z największych kościołów w Polsce. Budowa jego trwała ponad 200 lat. Ciekawostką historyczną katedry są pamiątki kopernikowskie, m.in. wczesnogotycka chrzcielnica, przy której został ochrzczony.

Kościół Mariacki.

Stojąc w narożniku Rynku Starego Miasta uwagę zwraca monumentalna i potężna bryła pofranciszkańskiego Kościoła Mariackiego. Kościół zgodnie z regułami żebraczego zakonu franciszkańskiego nie posiada głównej wieży, a jedynie trzy małe sygnaturki. Jest jednym z trzech największych gotyckich kościołów w południowej Polsce.

Share: